Monitoring lokalny sprzedaży alkoholu osobom nieletnim na terenie Gminy Siekierczyn

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

8 października 2021

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siekierczynie we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Siekierczynie w dniu 23 września 2021 r. zorganizował szkolenie dla sprzedawców z audytem TK (Tajemniczy Klient) w 10 punktach sprzedaży napojów alkoholowych działających na terenie Gminy Siekierczyn - Pakiet "2S" (Sprawdzamy, Szkolimy). Szkolenie przeprowadziła firma Centrum Działań Profilaktycznych (CDP) w Wieliczce.

I etap - audyt Tajemniczego Klienta (poufny raport odnośnie tabliczek sprzedaży alkoholu, sprzedaży kontrolowanej z zakupem i zaistniałej sytuacji podczas audytu).

II etap - szkolenie sprzedawcy w punkcie sprzedaży (sprzedawcy otrzymali certyfikaty i materiały edukacyjne).

1S. Sprawdzamy (przed szkoleniem).

Celem pierwszego działania było zapobieganie sytuacjom, w których sprzedawca podałby alkohol osobie wyglądającej na nieletnią, nie poprosiwszy jej wcześniej o okazanie dowodu tożsamości. Realizacja nastąpiła w dwóch etapach. W pierwszym tzw. "Tajemniczy Klient"  (przeszkolona przez specjalistę osoba, która niedawno ukończyła 18 rok życia, a której wygląd oraz zachowanie budzą uzasadnione wątpliwości dotyczące jej pełnoletności), dokonuje monitorowanego zakupu alkoholu we wskazanych punktach sprzedaży. Następnie sporządzany jest raport z wyszczególnieniem wszystkich punktów, gdzie nie doszło do sprzedaży, a także gdzie doszło do kontrowersyjnej sprzedaży alkoholu.

2S. Szkolimy (w punktach sprzedaży).

Skuteczność programu wyrażająca się istotnym wzrostem liczby legitymowanych klientów kupujących alkohol przez biorących udział w programie sprzedawców.

Drugim etapem było bezpośrednie szkolenie we wszystkich punktach sprzedaży alkoholu wg ustalonego harmonogramu, które przewidziane było dla wszystkich sprzedawców z podanej listy punktów na terenie gminy (10 punktów).

Działając w ten sposób mamy do czynienia z akcją i reakcją, przez co w łatwy sposób w raporcie można było wyszczególnić punkty sprzedaży, które łamią przepisy sprzedając alkohol osobom niepełnoletnim lub nietrzeźwym. Dzięki działaniom systemowym program szkolenia jest dostosowany w taki sposób, aby nakreślić sprzedawcom, że takie praktyki w przyszłości mogą skutkować odebraniem zezwolenia na sprzedaż alkoholu, grzywną, a nawet wpisem do Krajowego Rejestru Karnego i orzeczeniem  przez sąd zakazu sprzedaży alkoholu dla własciciela punktu.  Sprzedawcy dostali natychmiastową informację zwrotną, jako że bezpośrednio po zakupie na teren punktu sprzedaży wchodził nadzorujący pracę "Tajemniczego Klienta"  trener CDP. Po czym uświadamiał sprzedawców, którzy nie wylegitymowali młodej osoby, że w ten sposób właśnie mogliby popełnić przestępstwo i narazić się - bądź właściciela  - na utratę zezwolenia, jeżeli "Tajemniczy Klient" miałby kilka miesięcy mniej, a trener byłby np. obserwującym całe zajście policjantem "po cywilnemu".

Doświadczenie pokazuje, że już sam ten zabieg zazwyczaj robi duże wrażenie na sprzedawcach i następnym razem stają się bardziej wyczuleni na wiek klientów.

Na koniec szkolenia dla sprzedawców trener CDP każdemu sprzedawcy wręczył certyfikat oraz materiały edukacyjne.  

Dyrektor GOPS w Siekierczynie
Zofia Chmielewska

Zofia Chmielewska

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:GOPS w Siekierczynie
Data utworzenia:2021-10-08
Data publikacji:2021-10-08
Osoba sporządzająca dokument:Zofia Chmielewska
Osoba wprowadzająca dokument:Zofia Chmielewska
Liczba odwiedzin:270

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2021-10-08 05:59:55Dodanie informacjiMonitoring lokalny sprzedaży alkoholu osobom nieletnim na terenie Gminy Siekierczyn